Od 15 lat Menard jest aktywnym uczestnikiem życia geotechnicznego i budowlanego w Polsce. Grunty niestabilne czy zanieczyszczone nie stanowią dla nas problemu.
Wręcz przeciwnie – są dla nas zawodowym wyzwaniem. Menard to kompleksowe rozwiązania w zakresie wzmacniania podłoża, fundamentowania specjalnego oraz remediacji zanieczyszczonych gruntów i wód od projektu do realizacji.

Indywidualizm w światowym standardzie
Menard wchodzi w skład specjalistycznej grupy spółek budowlanych Soletanche-Freyssinet, a ta z kolei stanowi ważny element koncernu Vinci Construction – jednej z największych grup budowlanych na świecie. Połączenie cech indywidualnych spółki Menard ze wsparciem zagranicznego właściciela zapewnia nam możliwość podejmowania się najtrudniejszych wyzwań, dając gwarancję rozwiązania problemów w sposób pewny i skuteczny.

Wiedza, doświadczenie i dynamiczny rozwój
Przez cały okres naszej działalności zbieraliśmy doświadczenia, także te złe, które były dla nas ogromnym spektrum możliwości do dalszego rozwoju. Realizacje, których podejmowaliśmy się, nierzadko były dla firmy Menard przełomowe, a często niosły ze sobą ryzyko niepowodzenia. Było to jednak bez wątpienia motorem napędzającym do dalszego poszukiwania nowych rozwiązań
i motywacją dla całego Zespołu. Dzięki temu oraz kolejnym podejmowanym przez nas wyzwaniom mogliśmy rozwinąć naszą firmę, co zaowocowało otwarciem północnego i południowego oddziału, niedługo potem oddziałów regionalnych, a w kolejnych latach przedstawicielstwa także w Europie Wschodniej – na Litwie, Łotwie i Ukrainie.

Litwa

Pierwszy w historii projekt technologii BMC (BI-Modulus Columns) na Litwie.
Droga A21,przebudowa obwodnicy Panemunė. Zastosowaliśmy kompleksowe
rozwiązanie naprawy dojazdu do mostu w bardzo problematycznych warunkach
gruntowych.

Droga S7 Nowy Dwór Gdański-Kazimierzowo

Prace wykonane w konsorcjum z konkurencją obejmowały wykonanie drenów
pionowych VD, kolumny żwirowe SC i przemieszczeniowe kolumny betonowe CMC.

Geotechnika to nasz konik
Specjalizujemy się w geotechnice i nowoczesnym wzmacnianiu podłoża pod budynki za pomocą kolumn sztywnych, żwirowych, mieszania gruntu, dynamicznej konsolidacji oraz innych technik, będących skuteczną alternatywą dla tradycyjnego palowania.Wyzwania rozwiązujemy w sposób kompleksowy. Naszą zasadniczą działalnością jest projektowanie i realizowanie kontraktów budowlanych własnymi środkami.
Jednak w ramach kompleksowości oferty również doradzamy, pomagamy w doborze i realizacji badań, optymalizujemy projekty, nadzorujemy roboty geotechniczne, czy też przygotowujemy i realizujemy programy naprawcze z wykorzystaniem technologii geotechnicznych. Staramy się rozwijać i promować nowoczesne technologie budowlane i roboty geotechniczne, które w końcowym rozrachunku oszczędzają czas, pieniądze oraz, co ważne w dzisiejszych czasach – jak najmniej ingerują w środowisko naturalne. Przede wszystkim jednak stawiamy na technologie budowlane, które są bezpieczne dla ludzi – naszych pracowników i klientów.

W poszukiwaniu nowych rozwiązań
Remediacja i wywóz zanieczyszczonego gruntu jest istotnym problemem środowiskowym, będącym efektem gwałtownego rozwoju przemysłowego i regionalnego. Dlatego też w 2015 roku rozszerzyliśmy zakres działalności naszej firmy o rekultywację i remediację zanieczyszczonych wód i gruntów.
Tak w 2020 r. powstała REMEA – odpowiedź na zapotrzebowanie innowacyjnych, a przede wszystkim bezpiecznych dla ludzi oraz środowiska rozwiązań w budownictwie.

Geotechnika może być eko
Zrównoważony rozwój i ograniczenie śladu węglowego mają dla naszych realizacji istotne znaczenie. Wie o tym nie tylko zespół naszych specjalistów, ale przede wszystkim przekazujemy to przesłanie naszym klientom. Obecnie jeszcze mocniej podkreślamy zasadę Less is more – projektowanie, planowanie i prowadzenie prac przy najmniejszym wykorzystaniu nieodnawialnych zasobów – która jest kluczowa
w geotechnice przyszłości.

Kolejne 15 lat
Działając w tak wąskiej branży niełatwo jest utrzymać pozycję wśród liderów. Bardzo cenimy każdy duży projekt i z pewnością chętnie podejmiemy się kolejnych. Jednakże naszym celem jest większe zaznaczenie swojej obecności na rynku realizacji małych inwestycji, szczególnie tych lokalnych. Z taką myślą zaczęliśmy rozwijać swoje przedstawicielstwa, m.in. w Białymstoku i Lublinie.
Te 15 lat działalności obfitowały w wymagające i ciekawe inwestycje. Zrealizowane przez nas projekty wzbogaciły nas o nową wiedzę oraz doświadczenie, ale także zmotywowały do poszukiwania nowych, jeszcze bardziej innowacyjnych rozwiązań w zakresie geotechniki. Dzięki temu możemy umacniać pozycję spółki Menard oraz pewnie i skutecznie realizować kolejne wyzwania przyszłości.

Osiedle mieszkaniowe Bluszczańska

Zakres robót, z którym się tam zmierzyliśmy, to zabezpieczenie wykopu
w technologii CFA oraz wzmocnienie podłoża w technologii kolumn CMC.

Galeria Wiślanka Żory

Przygotowanie podłoża pod galerię Wiślanka w Żorach
z wykorzystaniem kolejnej technologii z portfolio Menard – DSM.
Głębokość mieszania w tym przypadku wynosiła 2,5 m, ale możliwości
tej technologii są dużo większe.

Lubelska Akademia Futbolu

Menard coraz mocniej działa w regionach. Tutaj celem stało się
wykonanie 128 pali kotwiących wraz z oczepem pod konstrukcję
wsporczą przykrycia boiska nr 2 ze sztuczną nawierzchnią.

Źródło: Geoinżynieria Drogi Mosty Tunele wyd. 3/2021 s.36-39.