Kolumny DSM (ang. Deep Soil Mixing) to skuteczna i ekonomiczna metoda wzmacniania gruntów, która została wynaleziona w Japonii w latach 70. XX wieku. Duża liczba przeprowadzonych badań oraz projektów związanych z zastosowaniem tej technologii doprowadziła wzrostu jej popularności również w Polsce.
Kluczowe elementy
Co to jest?
Kolumny DSM to technologia oparta na koncepcji poprawienia właściwości wytrzymałościowych gruntów, poprzez wymieszanie ich z medium wiążącym (np. zaczynem cementowym, cementowo-popiołowym, bentonitowym). Powstający w ten sposób tzw. cementogrunt charakteryzuje się znacznie wyższymi parametrami mechanicznymi i odkształceniowymi. Kolumny DSM z uwagi na możliwości wykonywania jako bezpośrednio stykających się elementów. Z tego względu istnieje możliwość zastosowania ich do wykonania konstrukcji oporowych takich i obudów wykopu.
Podstawowe zasady
Wgłębne mieszanie gruntu polega na wprowadzeniu w podłoże mieszadła o specjalnej konstrukcji, które niszczy strukturę gruntu oraz miesza go z wprowadzonym medium. Dla standardowych zastosowań używa się mieszadła składającego się z żerdzi wiertniczej oraz belek poprzecznych. Istnieje możliwość zainstalowania dwóch i więcej mieszadeł, co znacznie przyspiesza pracę, szczególnie podczas wykonywania segmentu kolumn o liniowym kształcie (np. palisady). Cały proces od momentu pogrążania mieszadła do zakończenia formowania kolumny wspomagany jest wypływem zaczynu cementowego przez dysze znajdujące się na końcu żerdzi wiertniczej. Faza formowania kolumny następuje po osiągnięciu projektowanej głębokości. Najczęściej przebiega w kilku cyklach, w których mieszadło zostaje podciągane i pogrążane, co zapewnia równomierne wymieszanie zaczynu z gruntem i utworzenie kolumny o jednorodnej strukturze. W przypadku pracy kolumn na zginanie lub rozciąganie można w nich zainstalować zbrojenie w formie kształtownika stalowego lub kosza zbrojeniowego, które pogrążane jest w świeżo wykonanej kolumnie.
Zastosowanie
Kolumny, pale DSM znajdują szerokie zastosowanie jako wzmocnienie podłoża pod fundamentami obiektów kubaturowych, przyczółków mostowych, elektrowni wiatrowych, a także jako obudowy wykopów lub przesłony przeciwfiltracyjne. Wszędzie tam, gdzie występują grunty pylaste i piaszczyste zastosowanie tej technologii staje się szczególnie korzystne. Najczęściej spotykane średnice mieszczą się w przedziale 0,6÷1,5m, natomiast osiągane głębokości pogrążania mieszadła przekraczają 20 m. Ze względu na brak przemieszczeń gruntu i wibracji podczas formowania kolumn, technologia ta doskonale nadaje się do wzmacniania podłoża w pobliżu istniejących budynków czy instalacji. Rozmieszczenie kolumn może być dowolne, zależy głównie od wielkości obciążeń przekazywanych na podłoże i dopuszczalnych przemieszczeń konstrukcji. W gruntach organicznych i silnie nawodnionych istnieje możliwość formowania kolumn metodą „DSM dry”, w której zaczyn cementowy zastąpiony zostaje suchym spoiwem (wapiennym lub cementowym).
Nasze usługi wzmacniania podłoża w technologii DSM są dostępne w konkurencyjnych cenach, odpowiadających standardom rynkowym. Oferujemy wysoką jakość i efektywność, dzięki czemu możemy zapewnić naszym klientom optymalne rozwiązania przy zachowaniu atrakcyjnych cen. Podsumowując realia wymiany gruntu, nasze wzmocnienie podłoża nie tylko spełnia najwyższe standardy, ale także jest dostępne w cenach porównywalnych do tych oferowanych przez inne firmy na rynku. Dzięki temu, nasi klienci mogą liczyć na doskonały stosunek jakości do ceny, co czyni nasze usługi wyjątkowo atrakcyjnymi.
Przeczytaj aktualności i artykuły związane z technologią DSM:
Kolumny DSM – co to jest? Jaka jest cena?
Kolumny DSM co to jest? Kolumny DSM (deep [...]
Zabezpieczenie wykopu
Rodzaje zabezpieczeń wykopów przy wykonywaniu wzmocnienia podłoża z poziomu [...]
Wzmocnienie gruntów w projekcie Fuzja Łódź przy ul. Tymienieckiego
Dokładamy swoją cegiełkę w rewitalizacji Łodzi przy projekcie na [...]