Walec dynamiczny, czyli technologia RDC (Roller Dynamic Compaction) polega na zastosowaniu impulsów wysokoenergetycznych na powierzchni terenu za pomocą specjalnego walca – tzw. rollera.
Technologia walca dynamicznego wywodzi się od walca wibracyjnego używanego do płytkiego zagęszczania gruntów nasypowych. Różnica polega na znacząco większym zasięgu głębokościowym walca dynamicznego niż walec wibracyjny oraz na sposobie generowania drgań.

High Energy impact Compaction MENARD

Kluczowe elementy

Co to jest?

Walec dynamiczny RDC to technologia, która pozwala na zagęszczenie gruntów niespoistych lub antropogenicznych do głębokości ok. 4m poniżej poziomu terenu. Walec dynamiczny RDC ma niejednorodny kształt, najczęściej koniczyny trójkątnej, kwadratowej lub pięciokątnej. Roller holowany jest przez ciągnik z odpowiednią, stałą prędkością, dzięki czemu podczas przekręcania się na kolejne zakrzywienia powstaje uderzenie, których suma jest w stanie efektywnie dogęścić podłoże gruntowe. Najczęściej przeprowadza się od 5 do 15 przejazdów po jednym śladzie.

Podstawowe zasady

Przed realizacją, na poletku próbnym, należy wykonać kontrolne badania sondą dynamiczną przed oraz po określonej ilości przejazdów. Zasięg oddziaływania technologii w planie wynosi ok. 30m. Dla obiektów znajdujących się w mniejszej odległości należy wykonać analizę wpływu drgań na te obiekty. W trakcie wykonywania robót wzmocnieniowych prowadzony jest monitoring prędkości rozchodzenia się fali uderzeniowej w gruncie, pozwalający na dokładną analizę dogęszczenia poszczególnych obszarów przejazdu rollera. Takie mapki terenu są dołączane do dokumentacji powykonawczej. Drugim elementem sprawdzenia jakości wykonania wzmocnienia podłoża jest przeprowadzenie badań odbiorczych sondą dynamiczną. Tak jak przy innych technologiach dynamicznych, również przy technologii  RDC należy dogęścić przypowierzchniową warstwę (ok. 0,5-1,0m p.p.t.) walcem.

Zastosowanie

Technologia walca dynamicznego RDC umożliwia zagęszczanie warstw nasypów o miąższości do 4 metrów. Wśród jej licznych zalet warto podkreślić przede wszystkim niskie koszty stosowania. Dodatkowo, technologia ta jest powszechnie wykorzystywana do wzmocnienia podłoża pod parkingi oraz budowle liniowe, takie jak drogi i linie kolejowe.

Nasze usługi wzmacniania podłoża w technologii walca dynamicznego RDC są dostępne w konkurencyjnych cenach, odpowiadających standardom rynkowym. Oferujemy wysoką jakość i efektywność, dzięki czemu możemy zapewnić naszym klientom optymalne rozwiązania przy zachowaniu atrakcyjnych cen. Podsumowując realia wymiany gruntu, nasze wzmocnienie podłoża nie tylko spełnia najwyższe standardy, ale także jest dostępne w cenach porównywalnych do tych oferowanych przez inne firmy na rynku. Dzięki temu, nasi klienci mogą liczyć na doskonały stosunek jakości do ceny, co czyni nasze usługi wyjątkowo atrakcyjnymi.

Walec dynamiczny RDC
Walec dynamiczny RDC
Walec dynamiczny RDC

Przeczytaj aktualności i artykuły związane z technologią walca dynamicznego RDC:

Technologia walca dynamicznego podbija nowe tereny

Rollujemy kolejne grunty! Technologia walca dynamicznego podbija nowe tereny!? Wzmocnienie gruntu za pomocą technologii RDC (Roller Dynamic Compaction) wykorzystaliśmy ostatnio na budowie obwodnicy Skawiny. W trakcie realizacji zastosowano dwie technologie: DR oraz RDC. Roller [...]

Roller – poznajcie się

Czy słyszeliście o naszym rollerze❓ Technologia walca dynamicznego wywodzi się od walca wibracyjnego używanego do płytkiego zagęszczania gruntów nasypowych. Różnica polega na znacząco większym zasięgu głębokościowym walca dynamicznego oraz na sposobie generowania drgań. Głównymi [...]