Pale fundamentowe są od lat najbardziej popularną metodą posadowienia obiektów budowlanych na słabym gruncie. Idea polega na przeniesieniu obciążeń z obiektu budowlanego np. domu mieszkalnego bezpośrednio na podłoże nośne z pominięciem warstw słabych gruntów takich jak torfy czy namuły.

Kluczowe elementy

Co to jest?

Pale fundamentowe są najczęściej stalowymi lub żelbetowymi pionowymi elementami, które łączą konstrukcję obiektu z podłożem nośnym, które najczęściej stanowi warstwę piasków, żwirów, lub zwartej gliny. Projektowanie polega na przeliczeniu obciążeń od obiektu i wprowadzenie ich do obciążeń przekazywanych na pale, a następnie na mocniejszą warstwę podłoża zalegające pod gruntami o niskiej nośności. Typowy grunty, w których stosuje się pale fundamentowe to grunty organiczne takie jak torfy, namuły czy nasypy nie budowlane, zalegające w starych wyrobiskach gruntowych. Pale fundamentowe najczęściej wykonuje się poprzez wiercenie w gruncie. Pale wiercone wykonywane są różnego rodzaju świdrami, usuwającymi urobek na powierzchnie terenu, przemieszczającymi go w kierunku poziomym od osi wiercenia lub z użyciem obu zjawisk jednocześnie. Stosowane świdry dzielimy na usuwający urobek, lub przemieszczający urobek: przemieszczeniowe i i pół-przemieszczeniowe.

Podstawowe zasady

W przypadku klasycznych rozwiązań, pale fundamentowe wiercone najczęściej stosuje się zbrojenie elementów betonowych na pełnej długości oraz konstrukcyjne połączenie z fundamentem obiektu. Pale fundamentowe wykonane w celu wzmocnienia podłoża z reguły nie są stosowane do połączenia konstrukcyjnego z konstrukcją nadziemną. Do pali fundamentowych możemy także zaliczyć pale wykonywane poprzez wbijanie lub wkręcanie prefabrykowanych, wcześniej przygotowanych elementów stalowych lub żelbetowych. Pale fundamentowe żelbetowe najczęściej mają przekrój kwadratowy i wykonuje się je poprzez wbijanie. Pale stalowe mogą mieć przekrój okrągły lub dwuteowy. Można je osadzać w gruncie poprzez wbijanie, wibrowanie lub wkręcanie. Przez lata najpopularniejszymi palami fundamentowymi były wbijane pale drewniane. Stosowania ich zaprzestano głównie ze względów ekologicznych. Jednak aktualne tendencje do ograniczania niszczącego wpływu śladu węglowego mogą spowodować, że technologia ta zacznie na nowo być stosowana.

Zastosowanie

Ostatnie dziesięciolecia przyniosły rozwój zaawansowanych metod projektowania i badania gruntu. Dzięki temu w wielu sytuacjach stało się możliwe uwzględnianie w obliczeniach fundamentów także współpracy ze słabymi warstwami gruntu. Typowe pale fundamentowe coraz częściej zastępuje się elementami wzmacniającymi podłoże, nazywanymi kolumnami wzmacniającymi grunt. Najbardziej typowe kolumny to kolumny betonowe CMC lub kolumny mieszane typu DSM. Zbrojenie elementów (kolumn) stosuje się przeważnie ze względów wykonawczych, a często nie stosuje się go w ogóle. Między fundamentem a głowicami kolumn często stosowana jest warstwa transmisyjna z gruntu, kruszywa lub chudego betonu. Charakterystyczną cechą projektu jest zastosowanie zaawansowanego modelu obliczeniowego uwzględniającego właściwości nośne gruntu otaczającego.

Nasze usługi wzmacniania podłoża w technologii pali fundamentowych są dostępne w konkurencyjnych cenach, odpowiadających standardom rynkowym. Oferujemy wysoką jakość i efektywność, dzięki czemu możemy zapewnić naszym klientom optymalne rozwiązania przy zachowaniu atrakcyjnych cen. Podsumowując realia wymiany gruntu, nasze wzmocnienie podłoża nie tylko spełnia najwyższe standardy, ale także jest dostępne w cenach porównywalnych do tych oferowanych przez inne firmy na rynku. Dzięki temu, nasi klienci mogą liczyć na doskonały stosunek jakości do ceny, co czyni nasze usługi wyjątkowo atrakcyjnymi. Co więcej, kolumny fundamentowe mogą być nawet kilkukrotnie tańsze od typowych pali fundamentowych. Jednakże, ich zastosowanie wymaga bardziej precyzyjnych badań gruntowych oraz przeprowadzenia obliczeń przez osoby i firmy z dużym doświadczeniem. Typowa cena kolumny betonowej wynosi około 100 zł za 1 mb w porównaniu do kilkuset złotych za podobnej średnicy pal fundamentowy.

Kolumny betonowe CFA

Przeczytaj aktualności i artykuły związane z technologią pali fundamentowych: