Konsolidacja próżniowa MV (Menard Vacuum™) to metoda opracowana i wdrożona pod koniec lat 80. Technologia ta jest alternatywnym rozwiązaniem problemu wzmacniania słabego podłoża gruntowego w stosunku do klasycznej konsolidacji nasypem wraz z przeciążeniem i drenami pionowymi.
Kluczowe elementy
Co to jest?
Konsolidacja próżniowa MV, która została opracowana i wdrożona pod koniec lat 80. ubiegłego wieku przez firmę Menard, pozwoliła na skuteczne wykorzystanie pomp próżniowych do przyśpieszenia kompresji gruntów słabych. Technologia ta jest alternatywnym rozwiązaniem problemu wzmacniania słabego podłoża gruntowego w stosunku do klasycznej konsolidacji nasypem wraz z przeciążeniem i drenami pionowymi. Metoda ta stanowi często jedyną alternatywę wobec wykonania posadowienia pośredniego na palach, szczególnie gdy w podłożu występują grunty organiczne o dużych wilgotnościach oraz miąższościach, przekraczających 25,0m i na dużych obszarach.
Podstawowe zasady
Ważnym punktem jest instalacja urządzeń pomiarowych – piezometrów, inklinometrów, ciśnieniomierza oraz reperów talerzowych. Pozwala to na bieżąco monitorować postęp konsolidacji próżniowej. Pompowanie kończy się w chwili osiągnięcia projektowanych osiadań lub zakładanych parametrów (wskaźnika porowatości, wytrzymałości na ścinanie). Metoda Menard Vacuum wymaga czasu – zazwyczaj cały proces trwa ok. 6 miesięcy. Czas ten jednak nie jest uzależniony w tak wysokim stopniu od parametrów gruntu, jak w przypadku metody klasycznej, ale od sprawności układu technologicznego. Praktyka pokazuje, że przy odpowiednim planowaniu budowy, zastosowana konsolidacja próżniowa nie wydłuży czasu inwestycji.
Zastosowanie
Obszar zastosowania konsolidacji próżniowej MV jest bardzo szeroki, poczynając od dróg, autostrad i obszarów pod różnego rodzaju zbiorniki (paliw, materiałów sypkich) do konstrukcji wielkoobszarowych, takich jak terminale lotnicze czy terminale portów kontenerowych. Technologię MV – oprócz gruntów organicznych (torfy, namuły, gytie) – można z powodzeniem stosować w miękkoplastycznych gruntach spoistych (gliny), przy miąższości gruntów nienośnych, dochodzących do 30m. Maksymalne obciążenia przekazywane na skonsolidowany grunt (po jego zdrenowaniu) zależą wprost od jego rodzaju, stopnia konsolidacji oraz charakteru pracy konstrukcji. Rozpatrując aspekt techniczno-ekonomiczny, użycie podciśnienia do konsolidacji gruntów ściśliwych prowadzi do rozwiązań tanich i bezpiecznych.
Nasze usługi wzmacniania podłoża w technologii konsolidacji próżniowej MV są dostępne w konkurencyjnych cenach, odpowiadających standardom rynkowym. Oferujemy wysoką jakość i efektywność, dzięki czemu możemy zapewnić naszym klientom optymalne rozwiązania przy zachowaniu atrakcyjnych cen. Podsumowując realia wymiany gruntu, nasze wzmocnienie podłoża nie tylko spełnia najwyższe standardy, ale także jest dostępne w cenach porównywalnych do tych oferowanych przez inne firmy na rynku. Dzięki temu, nasi klienci mogą liczyć na doskonały stosunek jakości do ceny, co czyni nasze usługi wyjątkowo atrakcyjnymi.
Przeczytaj aktualności i artykuły związane z technologią konsolidacji próżniowej MV:
Konsolidacja gruntów ściśliwych metodą Menard Vaccum
Joanna Fudali Konsolidacja gruntu próżniowa jest sprawdzonym systemem stosowanym do wzmacniania słabych i bardzo słabych gruntów niespoistych o bardzo dużej wilgotności. Procedura polega na wykonaniu w gruncie słabym drenażu pionowego, następnie zaś zainstalowaniu pod nieprzepuszczalna [...]