Kiedy przygotowuje się grunt pod budowę, ważne jest, aby był on odpowiednio stabilny. Konkretne inwestycje wymagają określonego poziomu nośności gruntu. Zdarza się, że teren zaplanowany pod budowę nie spełnia tych wymagań. Konieczne jest wtedy jego wzmocnienie. W zależności od rodzaju podłoża oraz wymaganego efektu końcowego, stosuje się różne metody. Jakie grunty i kiedy wymagają stabilizacji? W tym artykule przybliżymy nieco temat wzmacniania gruntów.
Dlaczego niektóre grunty wymagają stabilizacji?
Przed rozpoczęciem prac budowlanych, przeprowadza się badania terenu. Mają one na celu określenie składu gruntu, na którym ma zostać wzniesiony budynek. Nie zawsze budowa geologiczna pozwala na przeprowadzenie zaplanowanych prac. W przypadku gruntów zbyt luźnych, mocno nawodnionych i miękkich, konieczne jest wzmocnienie. Należy pamiętać, że innych metod będą wymagały miękkoplastyczne grunty spoiste, jak np. gliny, a innych grunty organiczne, w rodzaju torfu czy namułu. Także grunty niespoiste, jak piaski czy żwiry, wymagają stabilizacji, aby mogły stanowić odpowiednie i bezpieczne podłoże pod planowaną budowę obiektów. Znając rodzaje surowców, stanowiących podłoże na danym terenie, można wdrożyć odpowiednie metody stabilizacji gruntu.
Jakie technologie można zastosować, aby wzmocnić niestabilne grunty?
Bardzo często stosowaną metodą stabilizacji gruntu jest montaż kolumn. Wwiercając się w glebę przy pomocy specjalnego świdra, maszyna tworzy otwór, w który następnie wtłaczana jest mieszanka betonowa lub żwirowa. Powstałe w ten sposób, równomiernie rozłożone na całym terenie pale, stanowią solidne wzmocnienie pod przyszłą budowę. Dodatkowo podczas wkręcania się w grunt, świder rozpycha go, powodując tym samym jego zagęszczenie. Ten rodzaj wzmocnienia sprawdza się w przypadku większości gruntów, od luźnych piasków, przez miękkoplastyczne gliny, aż po grunty organiczne o wysokiej wilgotności.
W celu zagęszczenia gruntu można stosować również metody dynamiczne, jak hydrauliczny młot, walec wysyłający wysokoenergetyczne impulsy czy wibroflotacja, która poprzez drgania zmienia układ ziaren gruntowych.
Jakie projekty najczęściej wymagają stabilizacji gruntu?
Stabilizacja gruntu jest konieczna zwykle przy budowie dróg i autostrad, bądź nasypów kolejowych. Są to bowiem projekty, w przypadku których często nie ma możliwości zmiany terenu. Wzmacnia się także grunty, na których mają powstać wielkopowierzchniowe hale, np. produkcyjne lub magazynowe. Stabilizacji wymagają również tereny zabierane morzu, gdzie planuje się np. budowę portów. Ważne, aby dopasować sposób stabilizacji, do rodzaju gruntu, tak aby efekt końcowy był trwały i zapewniał bezpieczeństwo obiektu.