Zbyt niska nośność terenu niestety wyklucza możliwość postawienia obiektu. Warto jednak pamiętać, że w łatwy sposób można wzmocnić grunt, co pozwoli właścicielowi działki na rozpoczęcie budowy. Proces wzmacniania ziemi nazywany jest iniekcją rozpychającą. Na czym on polega? Gdzie się go stosuje? Zapraszamy do przeczytania poniższego artykułu.

Iniekcja rozpychająca – co to jest?

Iniekcja rozpychająca to proces, podczas którego do gruntu wpompowywany jest iniekt cementowo-gruntowy pod odpowiednim ciśnieniem. Dochodzi do tworzenia się kolumny iniekcyjnej, dzięki czemu można różnicować średnicę na długości, w zależności od parametrów ośrodka gruntowego. Warto podkreślić, że technologia ta jest naprawdę wydajna, świetnie sprawdza się w szczególności na gruntach typowo uwarstwionych. Pasta cementowa wtłaczana jest w grunt w celu jego zagęszczenia, poprawienia nośności oraz spoistości. Teren staje się bardziej utwardzony i ustabilizowany.

Przebieg iniekcji rozpychającej

Na proces ten składa się kilka kroków. Przede wszystkim żerdź przemieszczeniowa zostaje zagłębiona w gruncie do głębokości projektowej, rozpychając go na boki. Następnie wykonywana jest iniekcja właściwa, która przeprowadzana jest pod odpowiednim ciśnieniem (1-7 MPa). Proces ten powoduje powstanie brył o różnej objętości. Dochodzi do zagęszczenia gruntu poprzez jego rozepchnięcie. Prace wykonywane są do momentu osiągnięcia odpowiedniego ciśnienia. Ostatnim etapem jest podciąganie, czyli powolne wyciąganie żerdzi iniekcyjnej. W tym czasie dochodzi również do tworzenia się szeregu przylegających do siebie brył, które łączą się ostatecznie w tak zwaną kolumnę iniekcyjną. Przed rozpoczęciem prac należy przede wszystkim ustalić wszystkie parametry technologiczne, między innymi maksymalne ciśnienie wtłaczanego iniektu, objętość jego poszczególnych składników oraz czas procesu iniekcji.

Iniekcja rozpychająca

Zastosowanie iniekcji rozpychającej

Metoda ta znajduje swoje zastosowanie głównie na terenach, na których występują grunty niespoiste w stanie luźnym, np. piasek lub żwir. Świetnie sprawdza się też w miejscach, na których znajdują się niekontrolowane nasypy lub tworzą się leje krasowe. Co istotne, metodę tę stosuje się również pod fundamenty budynków już istniejących, gdy konieczne jest zwiększenie nośności lub ograniczenie osiadań. Sprawdza się ona również w momencie, gdy istnieje ryzyko upłynnienia się gruntu. Warto podkreślić, że metoda iniekcji rozpychającej jest przyjazna środowisku, ponieważ cechuje się bardzo niskim poziomem wibracji oraz hałasu, dzięki czemu może być stosowana w bliskim sąsiedztwie innych budynków i nie wpływa negatywnie na faunę oraz florę. Proces iniekcji rozpychającej polega na wpompowaniu do gruntu iniektu cementowo-gruntowego nazywanego inaczej pastą cementową. Metoda ta pozwala na zagęszczenie gruntu o niskiej nośności i niespoistości. Można ją także wykorzystywać na terenach zabudowanych, którym grozi, np. upłynnienie się gruntu. Co istotne, iniekcja rozpychająca jest w pełni bezpieczna dla środowiska, gdyż wyróżnia się niskim poziomem wibracji i hałasu.