Aby nowo powstały obiekt był stabilnie osadzony na gruncie, należy zadbać nie tylko o poprawne wykonanie fundamentów, ale również o stabilizację gruntu. Przygotowanie terenu do prowadzenia inwestycji budowlanej wymaga zapewnienia nośności ziemi. Jedną z popularniejszych, a zarazem najlepszych metod, umożliwiających uzyskanie odpowiednich rezultatów, jest wykonanie drenaży pionowych. W jaki sposób tego dokonać? Zapraszamy do przeczytania artykułu.

Drenaż pionowy – co to jest?

Drenaż pionowy jest przeprowadzany w celu przyspieszenia procesu konsolidacji gruntu, czyli kompresji ziemi pod jej własnym lub zewnętrznym naciskiem. Czynności te wykonuje się przede wszystkim po to, aby w sprawny sposób odprowadzić wodę z terenu, na którym zostanie postawiony obiekt. Wprowadzone głęboko w ziemię dreny pionowe skracają drogę filtracji wody gruntowej. Dreny wyprodukowane są najczęściej z wysokojakościowego tworzywa sztucznego, są to rury dość elastyczne o płaskim lub okrągłym przekroju, które otulone są syntetyczną geowłókniną. Długość drenów standardowo nie przekracza 15 metrów, natomiast rozstaw wynosi od 50 do 150 cm, w zależności od warunków geotermicznych.

Drenaż pionowy – jak przebiega?

Drenaż pionowy polega na zainstalowaniu plastikowych drenów w podłożu przy wykorzystaniu specjalistycznych maszyn. Aby przyspieszyć cały proces, można dodatkowo zdecydować się na wykorzystanie tymczasowego nasypu obciążającego. Dzięki tak wykonanej pracy, woda dużo szybciej będzie mogła zostać odprowadzona z terenu.

Drenaż pionowy – zastosowanie

Drenaż pionowy wykorzystuje się w celu wzmocnienia gruntu. Technikę tę stosuje się przede wszystkim na gruntach spoistych, przy realizacji obiektów liniowych, np. nasypów drogowych, kolejowych, ale też na ziemiach, które podatne są na różnego rodzaju przemieszczenia. Dzięki tym pracom grunt o wiele szybciej osiada.

Warto też wspomnieć, że drenaż pionowy to często jedyna alternatywa dla wykonania posadowienia pośredniego na palach, zwłaszcza gdy podłoże to grunty organiczne o dużej wilgotności.

Zalety drenażu pionowego

Drenaż pionowy jest jedną z najbardziej ekonomicznych technik wzmacniania gruntu, gdyż zakłada możliwie maksymalne wykorzystanie ośrodka gruntowego. Co więcej, prace te nie generują hałasu, ani żadnych drgań. Jest to zatem w pełni przyjazna środowisku metoda. Należy także wspomnieć, że jest to jedna z niewielu technik, jaką można wykorzystać dla warstw nienośnych o znacznej miąższości, nawet do głębokości 50 m. 

Drenaż pionowy jest techniką organicznie sprawdzoną. Można ją przeprowadzać na gruntach organicznych o dużej wilgotności.

Drenaż pionowy jest świetną i stosunkowo łatwą do przeprowadzenia metodą wzmacniania gruntu. Wykorzystuje się ją w celu przyspieszenia procesu konsolidacji ziemi, czyli kompresji gruntu pod jego własnym lub zewnętrznym ciężarem. Dzięki poprawnie przeprowadzonemu drenażowi pionowemu można w dużo sprawniejszy sposób odprowadzić nadmiar wody z terenu, na którym w przyszłości ma stanąć budynek lub też inna konstrukcja. Metoda ta jest przyjazna środowisku, wykorzystuje się ją głównie w przypadku gruntów spoistych, przy realizacji obiektów liniowych.

DR