Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rynku Menard rozwinął technologię podatnych kolumn iniekcyjnych MSC (Menard Supple Columns), która jest alternatywną pod względem ekonomicznym oraz technicznym w stosunku do klasycznej wymiany gruntów słabych oraz sztywnych metod wzmocnienia podłoża. Kolumny MSC należą do grupy technologii przemieszczeniowych, co oznacza, że w trakcie formowania trzonu kolumny grunt nie jest wydobywany na powierzchnię, ale przemieszczany w kierunku poziomym do osi otworu. Kolumny MSC wpływają na poprawę warunków posadowienia redukując ściśliwość warstw gruntów słabych.
Kluczowe elementy
Co to jest?
Kolumny MSC są pionową inkluzją wzmacniającą grunty słabonośne. Zasada działania opiera się na powstaniu kompozytu kolumn i istniejącego gruntu. Kolumny przenoszą obciążenia w zakresie 60-95%, natomiast pozostała część obciążeń przekazywana jest na grunt. Jako medium nośne trzonu kolumny stosowany jest odpowiednio zaprojektowany iniekt: cementowy, wapienny, cementowo-wapienny lub mieszanka cementowo-piaskowa.
Podstawowe zasady
Do wykonania kolumn MSC najczęściej stosuje się specjalnie dostosowaną stalową rurę, która w miejscu złącza z jednostką sprzętową jest połączona z narzędziem generującym wibracje pionowe. Ciężar narzędzia, wibracje oraz siła docisku maszyny powodują pogrążanie się rury na projektowaną głębokość z jednoczesnym dogęszczeniem istniejącego gruntu. Po uzyskaniu żądanej głębokości następuje podciąganie narzędzia do góry przy jednoczesnym pompowaniu odpowiednio dobranego iniektu. W rezultacie uzyskujemy kompozyt gruntu i kolumn, współpracujących jak jednolita struktura o zwiększonej nośności.
Zastosowanie
Kolumny MSC wykonuje się najczęściej w gruntach organicznych (namuły, torfy, gytie), gruntach spoistych w stanie miękkoplastycznym czy niespoistych w stanie luźnym. Stosuje się je jako posadowienie hal magazynowych, budynków mieszkalnych, konstrukcji parkingów, różnego rodzaju posadzek przemysłowych, obiektów wielkopowierzchniowych, a także jako wzmocnienie gruntu pod płyty fundamentowe celem ich optymalizacji. Proces wykonywania kolumny nie powoduje praktycznie żadnych uszkodzeń powierzchni terenu, a generowane wibracje o małej częstotliwości nie wpływają na konstrukcje budynków, nawet gdy prace wykonywane są w ścisłej zabudowie.
Nasze usługi wzmacniania podłoża w technologii MSC są dostępne w konkurencyjnych cenach, odpowiadających standardom rynkowym. Oferujemy wysoką jakość i efektywność, dzięki czemu możemy zapewnić naszym klientom optymalne rozwiązania przy zachowaniu atrakcyjnych cen. Podsumowując realia wymiany gruntu, nasze wzmocnienie podłoża nie tylko spełnia najwyższe standardy, ale także jest dostępne w cenach porównywalnych do tych oferowanych przez inne firmy na rynku. Dzięki temu, nasi klienci mogą liczyć na doskonały stosunek jakości do ceny, co czyni nasze usługi wyjątkowo atrakcyjnymi.
Przeczytaj aktualności i artykuły związane z technologią kolumn podatnych MSC:
Na niepewnym gruncie
mgr inż. Iwona Piotrowska Menard Sp. z o.o., mgr inż. Marcin Biliniak Menard Sp.z o.o. Bardzo częsty jest pogląd, że niekorzystne warunki gruntowe na dogodnie ulokowanej działce przekreślają możliwość realizacji i sens ekonomiczny inwestycji. [...]
Modyfikacja podłoża gruntowego pod niskimi nasypami – kolumny MSC (Menard Supple Columns)
Norbert Kurek, Adam Zaremba Konstruktorzy budynków oraz budowli w codziennej pracy spotykają się z zagadnieniem posadowienia obiektu budowlanego. Wyróżnić należy najczęściej spotykane posadowienia: Bezpośrednie/Płytkie polega na posadowieniu konstrukcji na gruncie rodzimym zalegającym w poziomie [...]
#MenardRadzi: Wzmocnienie podłoża pod wiatrak – dlaczego trzeba to zrobić?
Aleksander Sucharzewski, Menard Sp. z o.o. Farma wiatrowa oznacza jednostkę wytwórczą lub zespół tych jednostek wykorzystujących do wytwarzania energii elektrycznej energię wiatru, przyłączonych do sieci w jednym miejscu przyłączenia. [1] Specyfika konstrukcji oraz położenie działek, [...]