Wzmacnianie gruntu jest procesem, dzięki któremu można w łatwy sposób poprawić nośność podłoża na znacznych głębokościach lub też na konkretnej, wybranej przez daną firmę głębokości. Prace te należy wykonywać przede wszystkim wtedy, gdy grunty, na których ma stanąć budynek, są zbyt słabe, aby rzeczywiście mogły utrzymać fundament oraz całą konstrukcję. Wskutek czego może dojść do osiadania budynku. Jedną z popularniejszych metod wzmacniania gruntu są tak zwane kolumny betonowe. Co warto wiedzieć o tej technologii? Zachęcamy do lektury.
Kolumny betonowe CFA – co warto wiedzieć?
Metoda wzmacniania gruntu przy wykorzystaniu tak zwanych kolumn betonowych CFA jest efektowna, dosyć prosta w wykonaniu, a także cechuje ją uniwersalność. Czynniki te mają znaczący wpływ na fakt, że jest to jedno z najczęściej stosowanych rozwiązań posadowienia.
Kolumny betonowe wykonuje się przy wykorzystaniu specjalnego urządzenia nazywanego świdrem ślimakowym, który wwiercany jest na głębokość odpowiadającą konkretnemu palowi CFA.
W środkowej części świdra znajduje się specjalny przewód rdzeniowy, który zamknięty jest podczas pogrążania, a otwarty w czasie podciągania. To rozwiązanie pozwala na formowanie się kolumn w sposób ciągły. W momencie podciągania następuje również wynoszenie urobku na powierzchnię. Świder już w chwili wkręcania się w grunt, rozpycha go na boki i częściowo wzmacnia. Odpowiednio dobrana mieszanka betonowa ściśle wypełnia przestrzeń pod świdrem, wzmacniając grunt.
Gdzie stosuje się kolumny betonowe?
Kolumny betonowe znajdują swoje zastosowanie w różnego rodzaju gruntach. Przede wszystkim sprawdzają się na gruntach typowo niespoistych, na przykład w zagęszczonych piaskach albo też w gruntach spoistych, czyli półzwartych glinach. Wykorzystując technologię wzmacniania gruntów kolumn betonowych, wzmacnia się podłoże również pod nasypami drogowymi czy obiektami wielkopowierzchniowymi.
Kolumny betonowe – zalety
Można wyróżnić kilka zalet tej metody wzmacniania gruntu. Przede wszystkim jest to technologia dobrze znana, popularna i powszechnie wykorzystywana przez wiele firm działających w branży budowlanej. Co więcej, świetnie zwiększa nośność również na pobocznicy. Dodatkowo, jest przyjazna środowisku, ponieważ technologia kolumn betonowych jest wolna od wibracji i hałasu. Dlatego może być stosowana w bliskim sąsiedztwie budynków jednorodzinnych czy też różnych, innych obiektów budowlanych.
Jedną z popularniejszych metod wzmacniania gruntów i poprawienia ich nośności jest technika kolumn betonowych. Polega ona na wywierceniu przy pomocy świdra ślimakowego betonowych pal CFA, które świetnie poprawiają nośność ziemi. Należy podkreślić, że metoda kolumn betonowych jest przyjazna środowisku, gdyż nie emituje wibracji oraz hałasu. Może być stosowana na terenach już zamieszkałych, a także w bliskim sąsiedztwie istniejących obiektów budowlanych czy inżynierskich.